×

High School Basketball

District 10 boys basketball playoffs

Class 1A

Semifinals

Tuesday

At Meadville High School

Farrell vs. Youngsville, 6 p.m.

At Oil City High School

Rocky Grove vs. Cochranton, 6 p.m.

Championship

Friday

Class 2A

Quarterfinals

Mercer 75, Erie First Christian 55

Cambridge Springs 66, Saegertown 57

Eisenhower 68, Sharpsville 44

Iroquois 54, Lakeview 49

Semifinals

Tuesday

At Meadville High School

Mercer vs. Cambridge Springs, 7:30 p.m.

At General McLane High School

Eisenhower vs. Iroquois, 6 p.m.

Third-place game

Friday

Championship

Friday

Class 3A

Quarterfinals

Franklin 92, Seneca 43

Mercyhurst Prep 74, North East 58

Girard 74, Greenville 35

Fairview 40, Oil City 33

Semifinals

Tuesday

At Oil City High School

Franklin vs. Mercyhurst Prep, 7:30 p.m.

At HFEC

Girard vs. Fairview, 7:30 p.m.

Third-place game

Friday

Championship

Friday

Class 4A

Quarterfinals

General McLane 57, Sharon 53

Hickory 42, Slippery Rock 35

Grove City 58, Harbor Creek 48

Warren 72, Corry 52

Semifinals

Tuesday

At Farrell High School

Sharon vs. Hickory, 7 p.m.

At General McLane High School

Grove City vs. Warren, 7:30 p.m.

Third-place game

Friday

Championship

Friday

Class 5A

Championship

Cathedral Prep 53, Meadville 51

PIAA subregional

Tuesday

DuBois at Cathedral Prep, 6 p.m.

Friday

Obama Academy at DuBois-Cathedral Prep winner

Class 6A

Championship

McDowell 52, Erie 47

PIAA subregional

Wednesday

McDowell at Allderdice, 5:30 p.m.

Saturday

McDowell-Allderdice winner at State College

District 10 girls basketball playoffs

Class 1A

Semifinal

Wednesday

At Sharon High School

Rocky Grove vs. Jamestown, 7:30 p.m.

Bye: Youngsville

Championship

Saturday

Youngsville vs. Rocky Grove-Jamestown winner

Class 2A

Quarterfinals

Kennedy Catholic 75, Union City 38

West Middlesex 45, Mercer 32

Maplewood 40, Eisenhower 38

Cochranton 58, Lakeview 52 OT

Semifinals

Wednesday

At Sharon High School

Kennedy Catholic vs. West Middlesex, 6 p.m.

At Meadville High School

Maplewood vs. Cochranton, 7:30 p.m.

Third-place game

Saturday

Championship

Saturday

Class 3A

Quarterfinals

Seneca 43, North East 34

Wilmington 46, Greenville 26

Northwestern 49, Sharpsville 25

Semifinals

Wednesday

At Mercyhurst University

Mercyhurst Prep vs. Seneca, 7:30 p.m.

At Meadville High School

Wilmington vs. Northwestern, 6 p.m.

Third-place game

Saturday

Championship

Saturday

Class 4A

Quarterfinals

Fairview 50, Corry 23

Conneaut 29, Franklin 27

Warren 46, General McLane 16

Harbor Creek 55, Grove City 33

Semifinals

Wednesday

At HFEC

Fairview vs. Conneaut, 7:30 p.m.

At Mercyhurst University

Warren vs. Harbor Creek, 6 p.m.

Third-place game

Saturday

Championship

Saturday

Class 5A

PIAA subregional

Friday

Cathedral Prep at Obama Academy, 5:30 p.m.

Class 6A

Championship

Erie 38, McDowell 32

PIAA subregional

Wednesday

At HFEC

Allderdice vs. Erie, 6 p.m.

Saturday

Allderdice-Erie winner at Altoona

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
Are you a paying subscriber to the newspaper? *
   

Starting at $4.62/week.

Subscribe Today