×

High School Playoff Schedule

District 10 boys basketball playoffs

Class 1A

Semifinals

Feb. 27

Sites, times to be determined

1 Farrell vs. 4 Youngsville

2 Rocky Grove vs. 3 Cochranton

Championship

March 1

Class 2A

Quarterfinals

Friday

At Farrell High School

3 Lakeview vs. 6 Iroquois, 6 p.m.

1 Mercer vs. 8 Erie First Christian, 7:30 p.m.

At Meadville High School

4 Cambridge Springs vs. 5 Saegertown, 6 p.m.

At Oil City High School

2 Eisenhower vs. 7 Sharpsville, 6 p.m.

Semifinals

Feb. 27

Mercer-Erie First Christian winner vs. Cambridge Springs-Saegertown winner

Eisenhower-Sharpsville winner vs. Lakeview-Iroquois winner

Championship

March 1

Class 3A

Quarterfinals

Friday

At Oil City High School

1 Franklin vs. 8 Seneca, 7:30 p.m.

At Meadville High School

3 Oil City vs. 6 Fairview, 7:30 p.m.

At HFEC

2 Girard vs. 7 Greenville, 6 p.m.

4 Mercyhurst Prep vs. 5 North East, 7:30 p.m.

Semifinals

Feb. 27

Franklin-Seneca winner vs. Mercyhurst Prep-North East winner

Girard-Greenville winner vs. Oil City-Fairview winner

Championship

March 1

Class 4A

Quarterfinals

Thursday

At Farrell High School

1 Sharon vs. 8 General McLane, 6 p.m.

4 Slippery Rock vs. 5 Hickory, 7:30 p.m.

At Meadville High School

2 Grove City vs. 7 Harbor Creek, 6 p.m.

3 Warren vs. 6 Corry, 7:30 p.m.

Semifinals

Feb. 27

Sharon-General McLane winner vs. Slippery Rock-Hickory winner

Grove City-Harbor Creek winner vs. Warren-Corry winner

Championship

March 1

Class 5A

Championship

Thursday

At Mercyhurst University

1 Cathedral Prep vs. 2 Meadville, 6 p.m.

Class 6A

Championship

Thursday

At Mercyhurst University

1 Erie vs. 2 McDowell, 8 p.m.

District 10 girls basketball playoffs

Class 1A

Semifinal

Feb. 28

Site, time to be determined

2 Rocky Grove vs. 3 Jamestown

Bye: 1 Youngsville

Championship

March 2

Youngsville vs. Rocky Grove-Jamestown winner

Class 2A

Quarterfinals

Saturday

At Farrell High School

1 Kennedy Catholic vs. 8 Union City, 1 p.m.

4 West Middlesex vs. 5 Mercer, 4 p.m.

At Meadville High School

2 Maplewood vs. 7 Eisenhower, 1 p.m.

3 Lakeview vs. 6 Cochranton, 2:30 p.m.

Semifinals

Feb. 28

Sites, times to be determined

Kennedy Catholic-Union City winner vs. West Middlesex-Mercer winner

Maplewood-Eisenhower winner vs. Lakeview-Cochranton winner

Championship

March 2

Class 3A

Quarterfinals

Saturday

At Farrell High School

2 Wilmington vs. 7 Greenville, 2:30 p.m.

At HFEC

3 Northwestern vs. 6 Sharpsville, 4 p.m.

At Mercyhurst University

4 North East vs. 5 Seneca, 1 p.m.

Bye: 1 Mercyhurst Prep

Semifinals

Feb. 28

Sites, times to be determined

Mercyhurst Prep vs. North East-Seneca winner

Wilmington-Greenville winner vs. Northwestern-Sharpsville winner

Championship

March 2

Class 4A

Quarterfinals

Saturday

At HFEC

1 Fairview vs. 8 Corry, 2:30 p.m.

At Mercyhurst University

2 Warren vs. 7 General McLane, 2:30 p.m.

3 Harbor Creek vs. 6 Grove City, 4 p.m.

At Meadville High School

4 Conneaut vs. 5 Franklin, 4 p.m.

Semifinals

Feb. 28

Sites, times to be determined

Fairview-Corry winner vs. Conneaut-Franklin winner

Warren-General McLane winner vs. Harbor Creek-Grove City winner

Championship

March 2

Class 6A

Championship

Saturday

At HFEC

1 Erie vs. 2 McDowell, 1 p.m.

Note: Cathedral Prep is the only 5A team and moves on to a PIAA subregional on Feb. 28.

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
Are you a paying subscriber to the newspaper? *
   

Starting at $4.62/week.

Subscribe Today