×

Briefs

High school

softball

RUSSELL — Rocky Grove was able to get by Eisenhower, 16-11, in a girls softball game Tuesday.

Taylor Napolitan took care of most of the pitching work for the Knights, finishing her day with four strikeouts while Emilie Jones added two innings of work in the circle.

Jones smacked a triple, Delaney Chase scored three times and ripped a double while Julie Gesing had a double as well.

Kennedi Winslow led the winners in the circle. The Knights will travel to face Youngsville on Thursday.

Little League

Baseball Minors

Woodin Law Office defeated Gretchen E. Pourier Licensed Massage Therapist, 10-8, on Monday night at the Farm Colony.

Woodin’s Tanner Stuart and Parker McBride both had five strikeouts apiece, with Pourier’s Bentley Sherry recording six strikeouts.

Pourier’s boys hit well with four singles, while Woodin’s Nicholas Joblon had a good night at the plate, ripping a double to left field.

— — —

Horner Family Practice defeated Terry Card Home Improvements, 6-3, in a thriller that ended in a walk-off in the bottom of the fourth inning.

Liam Hanson drilled a home run and had two RBIs, while Alexander Lund had six strikeouts in the win.

Chase Card was 2 for 2 for Terry Card, and Justin Klenowski smacked a triple with two RBIs.

— — —

Ground Zero Stump Grinding topped AGI Safety Services, 9-4.

Ground Zero had stellar defensive plays by Kaleb Kenworthy and Lauson Hoisington. AGI was led by Wyatt Wilson.

Little League

Softball Majors

Warren Plaza Restaurant was an 11-2 win over Titusville on Monday.

Alexis Jones had two home runs to lead the winners, while Alanna Warrior and Bailey Williams combined on a double play.

Girls Machine Pitch

Team John Anderson Construction edged Team Drakes Mobile Estates, 15-14.

The game was called after three innings due to weather.

High school

track & field

Eisenhower track and field visited the Oil City Invitational last week along with 20 other teams from around the area. The results can be found below:

Boys

Alex Hummel, 2nd in the 800

Tyson Morrison, Darren Glotz, Caleb Robinault and Keegan Ekstrom, 4th in the 4×100 relay

Darren Glotz, Matthew Cathcart, Caleb Robinault and Alex Hummel, 2nd in the 4×400 relay

Alex Hummel, Matthew Cathcart, Ethan Kellogg and Tyson Morrison, 4th in the 4×800 relay

Girls

Mackenzie Dunn, 6th in discuss

Sydney Cronmiller, Gracie Anthony, Esther Reagle and Chloe Lasecki, 6th in the 4×800 relay

Junior high

track & field

In junior high track and field, Eisenhower met Johnsonburg, Punxsutawney and Elk County Catholic, the results can be found below:

Boys

JE Unida, 3rd 110 Hurdles

Drew Mandeville, 3rd 100m Dash

Max Enos, 4th 1600m

Bryceton Wilkins, Griffin Williams, David Abadie, Drew Mandeville ,2nd 4×100 relay

JE Unida, 5th 300m hurdles

Drew Mandeville, 3rd 200m dash

Trent Courtney, 2nd 3200m

Gavin Lindemuth, Max Enos, Griffin Williams, Drew Mandeville, 2nd 4×400 relay

David Abadie, 5th Discuss

David Abadie, 4th Javelin

Gavin Lindemuth, 2nd Long Jump

Bryceton Wilkins, 5th Long Jump

Derek Guiher, 4th triple Jump

Gavin Lindemuth, 3rd high jump

Girls

Sophia Martin, 5th 100m dash

Callan Gigliotti, Emily Grosch, Gracie Tomasonni, Sophia Martin,1st 4×100 relay

Alyssa Wysmar, 2nd 300m hurdles

Callan Gigliotti, 3rd 200m dash

Alyssa Wysmar, Emily Grosch, Haley Mueller, Caroline Smyth, 3rd 4×400 relay

Gracie Tomassoni, 2nd long jump

Sophia Martin, 1st Pole Vault

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

COMMENTS

Starting at $4.62/week.

Subscribe Today