×

Dolphins win annual invitational

Photo submitted to the Times Observer Swimmers take their mark during the 2019 Warren Dolphins Invitational at the Warren County YMCA, Saturday, Nov. 9, 2019. The Dolphins compiled the most points out of the 10 team competition to take home top honors and five swimmers qualified for districts at the event.

The Warren YMCA Dolphin Swim Team hosted its annual invitational Saturday. Ten YMCA swim teams from Northwestern PA competed. Warren earned the most points, followed by Corry, Eastside and Jamestown. The team will next compete against the County YMCA team from Edinboro today.

At the invitational, there were many impressive swims and personal bests. The 200 meter individual medley team record was broken by Hugh Harrison in the junior age group (ages 13-14). His time of 2:32.83 bested his own record from last year by over 8 seconds. New district qualifiers include Landon Frederes (100 free), Lucy Harrison (50 free, 200 Individual medley, 50 back), Drake Niemetz (200 free, 50 free, 200 individual medley), Hugh Harrison (200 Individual medley, 100 breast) and Paige Johnson (100 breast).

——

Results:

Ages 6 and under

25 free

Girls: 2. Claire Peterson, 3. Tatiana Piaschyk, 4. Audrey Wurst

Boys: 2. Hayden Myers, 5. Charles Sienkiewicz

25 back

Girls: 1. Tatiana Piaschyk, 2. Audrey Wurst, 3. Grace Peterson

Boys: 2. Hayden Myers, 3. Charles Sienkiewicz

Ages 8 and under

100 medley relay

Mixed: 1. Warren (Collin Blair, Trey Retterer, Levi Peterson, Connor Smith)

25 free

Girls: 7. Sydney Frederes, 20. Lucy Johnson

Boys: 1. Connor Smith, 3. Trey Retterer, 4. Collin Blair

100 IM

Girls: 5. Melissa Nasibu

Boys: 2. Levi Peterson

25 butterfly

Girls: 6. Melissa Nasibu

Boys: 1. Levi Peterson, 2. Connor Smith

50 free

Girls: 8. Melissa Nasibu, 12. Sydney Frederes, 20. Nakomis Heeter

Boys: 2. Connor Smith, 3. Collin Blair, 4. Trey Retterer

25 back

Girls: 5. Sydney Frederes, 6. Melissa Nasibu, 19. Nakomis Heeter

Boys: 1. Trey Retterer, 2. Collin Blair, 4. Landon Wharton

25 breast

Girls: 4. Melissa Nasibu

Ages 9-10

50 free

Girls: 4. Emma Peterson, 18. Riley Gafner, 22. Addison Blair

Boys: 4. Landon Frederes, 11. Edward Sokolski, 14. Kaleb Niemetz

100 IM

Girls: 10. Riley Gafner, 20. Addison Blair

Boys: 2. Landon Frederes

100 free

Girls: 6. Emma Peterson, 14. Addison Blair, 16. Jayna Sowers

Boys: 3. Landon Frederes, 8. Kaleb Niemetz, 10. Edward Sokolski

50 back

Girls: 9. Riley Gafner, 13. Addison Blair, 18. Jayna Sowers

Boys: 1. Landon Frederes, 9. Kaleb Niemetz, 11. Trey Retterer

50 breast

Girls: 2. Emma Peterson, 14. Riley Gafner, 19. Addison Blair

Boys: 2. Landon Frederes

Ages 11-12

200 medley relay

Mixed: 7. Warren (Alicia Collins, Gavin Heeter, Jacob Retterer, Aiden Turner)

200 free

Boys: 2. Drake Niemetz, 3. Chris Orth

50 free

Girls: 4. Lucy Harrison, 9. Samantha Caudill, 11. Katie Krogler

Boys: 1. Drake Niemetz, 10. Jacob Retterer, 12. Aiden Turner

200 IM

Girls: 3. Lucy Harrison, 5. Samantha Caudill

Boys: 2. Drake Niemetz, 7. Chris Orth

50 butterfly

Girls: 5. Lucy Harrison, 15. Loralei Johnson

Boys: 1. Drake Niemetz, 7. Chris Orth

100 free

Girls: 8. Samantha Caudill, 10. Katie Krogler

Boys: 1. Drake Niemetz, 3. Chris Orth, 9. Aiden Turner

50 back

Girls: 4. Lucy Harrison, 8. Katie Krogler, 16. Loralei Johnson

Boys: 3. Chris Orth, 6. Jacob Retterer

50 breast

Girls: 4. Lucy Harrison, 6. Samantha Caudill, 17. Loralei Johnson

Boys: 7. Gavin Heeter

200 free relay

Mixed: 4. Warren (Katie Krogler, Jennifer Giger, Loralei Johnson, Lucy Harrison)

Ages 13-14

200 medley relay

Mixed: 2. Warren (Eliza Brook, Sara Sokolski, Kirsten Johnson, Kylee Bidwell)

200 free

Girls: 6. Kylee Bidwell

50 free

Girls: 7. Sara Sokolski, 16. Eliza Brook, 30. Grace Carr

Boys: 1. Hugh Harrison, 7. Brody Alexander, 9. Cole Kell

200 IM

Girls: 3. Kirsten Johnson, 9. Lexi Paris, 15. Grace Carr

Boys: 1. Hugh Harrison

100 butterfly

Girls: 10. Grace Carr

Boys: 1. Hugh Harrison

100 free

Girls: 7. Kylee Bidwell, 8. Sara Sokolski, 13. Kirsten Johnson

Boys: 1. Hugh Harrison, 9. Brody Alexander, 12. Cole Kell

100 back

Girls: 3. Kirsten Johnson, 8. Kylee Bidwell, 11. Eliza Brook

Boys: 1. Hugh Harrison, 8. Cole Kell

100 breast

Girls: 1. Sara Sokolski, 8. Kylee Bidwell, 11. Lexi Paris

Boys: 1. Hugh Harrison, 3. Brody Alexander

200 free relay

Mixed: 2. Warren (Sara Sokolski, Eliza Brook, Kirsten Johnson, Kylee Bidwell)

Ages 15 and over

200 medley relay

Mixed: 1. Warren (Sarah Nugent, Paige Johnson, Gabrielle Hahn, Sophie Olson)

200 free

Girls: 2. Paige Johnson

50 free

Girls: 1. Gabrielle Hahn, 3. Sophie Olson

Boys: 1. Max Harrison, 2. Connor Fehlman

200 IM

Girls: 1. Paige Johnson, 3. Sarah Nugent, 4. Sophie Olson

100 free

Girls: 1. Gabrielle Hahn, 3. Paige Johnson, 4. Sophie Olson

Boys: 1. Max Harrison, 2. Connor Fehlman

100 back

Girls: 3. Sarah Nugent, 4. Paige Johnson

Boys: 1. Max Harrison

100 breast

Girls: 1. Paige Johnson, 2. Sophie Olson

Boys: 1. Connor Fehlman

200 free relay

Mixed: 1. Warren (Sophie Olson, Gabrielle Hahn, Connor Fehlman, Max Harrison)

COMMENTS