Wolverines race past Oswayo, NoPo
Sheffield’s track and field teams closed out the home schedule in style Tuesday with a clean sweep of the tri-meet with Northern Potter and Oswayo Valley.
The girls won by a score of 71-52 over Northern Potter and were 69-44 winners against Oswayo Valley. The boys topped Northern Potter, 90-48, and beat Oswayo Valley, 112-20.
The Lady Wolverines did most of their damage in the field.
They took first in five of the six events against both teams and swept three events against the Panthers. Emily Leichtenberger took first in all three throws against both teams. Kyra Wotorson swept the triple jump and Lily Lauffenberger the high jump.
The boys were a bit more balanced.
The Wolverines swept all three relay races and Delanty Walker (100, 200) and Caden Smead (400, long jump) each won a pair of events. Mitch McNeal won the triple jump, Ethan Finch took the high jump and Nicolas Tanburgh won the 110 hurdles.
The Wolverines will next compete in the Warren County Meet, Thursday, May 9.
– – –
GIRLS
Sheffield 71, Northern Potter 52
3200 relay: Not contested
100 hurdles: 1. Roell (S) 21.6, 2. Oee (S)
100: 1. Cady (N) 14.0, 2. Roell (S), 3. Lee (S)
1600: 1. Baker (N) 6:15
400 relay: 1. Sheffield 1:01.2
400: 1. Ford (N) 1:09.2, 2. Martin (N), 3. Peters (S)
300 hurdles: 1. Baker (N) 59.4
800: 1. Ford (N) 2:40, 2. Buangart (S), 3. Peters (S)
200: 1. Cady (N) 31.6, 2. Ford (N), 3. Lee (S)
3200: 1. Martin (N) 12:50
1600 relay: 1. Sheffield 5:01
Shot put: 1. Leichtenberger (S) 30’4″, 2. McLaughlin (S), 3. Snell (S)
Discus: 1. Leichtenberger (S) 92’71/2″, 2. McLaughlin (S), 3. Snell (S)
Javelin: 1. Leichtenberger (S) 115’6″, 2. Martin (N), 3. Muzzy (S)
Long jump: 1. Bailey (N) 12’1″, 2. Sheldon (S), 3. Wotorson (S)
Triple jump: 1. Wotorson (S) 26’5″, 2. Cady (N), 3. Sheldon (S)
High jump: 1. Lauffenberger (S) 4′, 2. Wotorson (S), 3. Sheldon (S)
Sheffield 69, Oswayo Valley 44
3200 relay: Not contested
100 hurdles: 1. Bell (O) 20.2, 2. Roell (S), 3. Oee (S)
100: 1. McKenn (O) 12.8, 2. Coole (O), 3. Gross (O)
1600: Not contested
400 relay: 1. Oswayo Valley 58.2
400: 1. Peters (S) 1:33.8, 2. Echevaria (S), 3. Baumgert (S)
300 hurdles: 1. Bell (O) 57.3
800: 1. Buamgart (S) 3:47, 2. Peters (S)
200: 1. Coole (O) 29.3, 2. Gross (O), 3. Sidbert (O)
3200: Not contested
1600 relay: 1. Sheffield 5:01
Shot put: 1. Leichtenberger (S), 2. McLaughlin (S), 3. McMichael (O)
Discus: 1. Leichtenberger (S), 2. McLaughlin (S), 3. McMichael (O)
Javelin: 1. Leichtenberger (S), 2. Muzzy (S), 3. McMichael (O)
Long jump: 1. Siebert (O) 13’111/2″, 2. Bell (O), 3. Sheldon (S)
Triple jump: 1. Wotorson (S), 2. Sheldon (S), 3. Lauffenberger (S)
High jump: 1. Lauffenberger (S), 2. Wotorson (S), 3. Sheldon (S)
– – –
BOYS
Sheffield 90, Northern Potter 48
3200 relay: 1. Sheffield 10:47
110 hurdles: 1. Tanburgh (S) 20.2, 2. Byran (N), 3. Hamm (S)
100: 1. Walker (S) 11.9, 2. Mead (S), 3. Hamm (S)
1600: 1. Baker (N) 5:17, 2. Clark (S), 3. Lauffenberger (S)
400 relay: 1. Sheffield 47.86
400: 1. Smead (S) 55.93, 2. Lablem (N), 3. Cady (N)
300 hurdles: 1. Baker (N) 55.2, 2. Tanburgh (S)
800: 1. Baker (N) 2:23, 2. Clark (S), 3. Grape (S)
200: 1. Walker (S) 25.0, 2. Lehman (N)
3200: 1. Baker (N) 12:34, 2. Cady (N), 3. Clark (S)
1600 relay: 1. Sheffield 3:58
Shot put: 1. Dunham (S) 36’5″, 2. Finch (S), 3. Campbell (S)
Discus: 1. Byron (N) 101′, 2. Lehman (N), 3. Dunham (S)
Javelin: 1. Byron (N) 117’5″, 2. Kyler (S), 3. Dunham (S)
Long jump: 1. Smead (S) 17’8″, 2. McNeal (S), 3. Cady (N)
Triple jump: 1. McNeal (S) 35’8″, 2. Copley (S)
High jump: 1. Finch (S) 5’2″, 2. Albaugh (S), 3. Byron (N)
Sheffield 112, Oswayo Valley 20
3200 relay: 1. Sheffield
110 hurdles: 1. Tanburgh (S), 2. Hamm (S)
100: 1. Walker (S), 2. Lamb (O), 3. Mead (S)
1600: 1. Clark (S) 5:34, 2. Lauffenberger (S), 3. Hamm (S)
400 relay: 1. Sheffield
400: 1. Smead (S), 2. Lamb (O), 3. Grape (S)
300 hurdles: 1. Tanburgh (S) 56.1
800: 1. Clark (S) 2:34, 2. Grape (S)
200: 1. Walker (S), 2. Lamb (O), 3. Mead (S)
3200: 1. Clark (S) 12:34, 2. Lauffenberger (S), 3. Tanberg (S)
1600 relay: 1. Sheffield
Shot put: 1. Vondeygrift (O) 39’91/2″, 2. Dunham (S), 3. Finch (S)
Discus: 1. Vondeygrift (O) 119′, 2. Dunham (S), 3. Barney (O)
Javelin: 1. Kyler (S) 117’2″, 2. Dunham (S), 3. Campbell (S)
Long jump: 1. Smead (S), 2. McNeal (S)
Triple jump: 1. McNeal (S), 2. Copley (S)
High jump: 1. Finch (S), 2. Albaugh (S)
COMMENTS
[vivafbcomment]