×

Ike strong at Franklin; Eagles impress at HC Invite

Currie Hultman led the way with a third in the javelin (105-7), Lydia Giannini earned a sixth-place finish in the shot put (32-4), Alex Barnett fifth in the pole vault (9-9) and the boys 4×100 relay team of Caleb Robinault, Jared Martone, Riley West and Nate Holt was fifth in 47.18.

The Knights return to action on Tuesday, hosting Seneca.

Full results for EHS follow.

– – –

GIRLS

3200 Relay: 7. (Morningstar, Clark, Finch, Giese) 12:32.29

100 hurdles: 24. Nataly Clark (20.82); 25. Michelle Kingsley (20.91)

100: 33. Hope Hefright (15.23); 34. Lilly Darling (16.02)

400: 12. Patricia Bortz (1:06.83); 30. Hope Hefright (1:17.34)

400 Relay: 10. (Kingsley, P. Hefright, Wheeler, Edwards) 57.83

800: 10. Aleea Giese (2:47.11); 24. Tess Morningstar (3:06.62)

300 Hurdles: 17. Clark (1:00.08); 21. Kingsley (1:02.44)

3200: 22. Lindsay Finch (16:57.23)

200: 12. Bortz (29.61); 20. Wheeler (30.29); 22. Edwards (30.65)

1600 Relay: 8. (Bortz, H. Hefright, Edwards, Giese) 4:42.94

High Jump: 8. Alexi Milburn (4-9); 22. Payton Hefright (3-9)

Long Jump: 7. Delaney Nizzi (15-10); 17. Wheeler (14-3 1/4); 31. Lilly Darling (12-1)

Triple Jump: 9. Wheeler (31-8); 22. Edwards (28-2 1/2)

Shot Put: 6. Lydia Giannini (32-4); 12. Shayla Hagg (28-6); 18. Currie Hultman (27-1 1/2)

Discus: 11. Giannini (84-4); 15. Breanna Vanderhoof (79-2); 17. Hultman (77-9)

Javelin: 3. Hultman (105-7); 17. Nizzi (71-9); 29. Vanderhoof (60-1)

BOYS

100: 15. Nate Holt (12.39); 23. Jared Martone (12.59); 41. Shane Blair (14.17)

200: 35. Shane Blair (30.36)

400: 20. Alex Hummel (57.83); 26. Austin Lundmark (58.81); 28. Caleb Robinault (1:00.14)

800: 19. Hummel (2:18.54); 25. Cody Anthony (2:24.25); 33. Ethan Kellogg (2:29.54)

1600: 27. Tyson Morrison (5:31.08); 29. Kellogg (5:33.65)

3200: 25. Morrison (12:07.45); 26. Ian Gillespie (12:08.67); 29. Hunter Gourley (13:40.77)

110 Hurdles: 26. Aidan Farreel (22.97)

300 Hurdles: 11. Nate Holt (45.72)

4×100 relay: 5. (Robinault, Martone, West, Holt) 47.18

4×400 relay: 8. (Holt, Lundmark, West, Hummel) 3:56.67

4×800 relay: 9. (Hummel, Kellogg, Anthony, Morrison) 9:33.93

High Jump: 7. Cyrus Hazeltine (5-7); 19. Carter Knapp (5-3)

Pole Vault: 5. Alex Barnett (9-9); 9. Thomas Baran (9-9)

Long Jump: 37. Lundmark (15-8 1/2); 39. Martone (15-4 1/2); 42. Aidan Farrell (14-9)

Triple Jump: 7. Martone (39-2)

Shot Put: 7. Joey Bauer (42-10 1/2); 23. Knapp (38-2); 42. Auston Falsher (20-8 3/4)

Discus: 9. Bauer (120-9); 32. Knapp (87-9); 44. Flasher (62-1 1/2)

Javelin: 11. Hazeltine (130-11); 16. Bauer (124-3); 34. Shane Blair (74-4)

– – –

YOUNGSVILLE AT HARBOR CREEK INVITE

Youngsville sophomore Jake Hogg turned in a terrific performance at the Harbor Creek Invitational on Saturday.

The defending D-10 2A high jump champion won that event in the 20-team field, clearing 6-3. He was equally impressive in the triple jump, javelin and long jump. He finished second in the triple jump (42-10 13/4), fifth in the javelin (138-4) and sixth in the long jump (18-11).

For the girls, hurdling standouts Naomi Swartzbaugh and Jocelyn Taydus were impressive once again. Swartzbaugh finished second in the 300 hurdles (49.62) third in the 100 hurdles (16.73), while Taydus was fifth in both races (17.34 and 52.55). Taydus also added an eighth place finish in the discus (75-6).

Teammate Kayla Hecei was strong in the discus, coming in fourth (80-5).

Freshman Julia Bojaczko was 10th in the 3200 (13:37.21).

“It was a good day for everybody,” said Youngsville coach John Victor. “There were lots of personal bests and I was very pleased with the kids.”

COMMENTS