Ike boys, girls triumph

Eisenhower’s boys and girls track and field teams outraced the weather, and visiting Union City in a sweep of the Bears Thursday.

The boys won in dominating fashion, 110 2/3-35 1/3, while the Lady Knights took care of business with an 81-68 win.

“It was a good day for the boys and girls,” Eisenhower coach Darlene Beach said. “The kids did well in the field again and there were some real gutsy efforts on the track.”

Both teams took two of the three relay races. Jared Martone (100, triple jump) and Joey Bauer (discus, javelin) were the only dual winners as the Knights got a balanced effort across each event.

Lydia Giannini (shot put, discus) and Caroline Smelko (3200, pole vault) were two-time winners for the Lady Knights.

“We won two of the three relays, which helped,” Beach said. “We still have a few kids trying some new things. But I was pleased with the effort.”

Eisenhower travels to the Mars Invitational today.

– – –

BOYS

Eisenhower 110 2/3, Union City 35 1/3

3200 relay: 1. Union City (Dolan, Waldmann, Anaya, Cochran) 9:04, 2. Eisenhower

110 hurdles: 1. Abadie (E) 21.4, 2. Farrell (E)

100: 1. Martone (E) 12.4, 2. Holt (E), 3. Blair (E)

1600: 1. Waldmann (U) 5:19.5, 2. Morrison (E), 3. Kellogg (E)

400: 1. Cochrane (U) 56.4, 2. Hummel (E), 3. Robinault (E)

400 relay: 1. Eisenhower (West, Martone, Robinault, Holt) 48.7, 2. Union City

300 hurdles: 1. Holt (E) 47.7, 2. Abadie (E)

800: 1. Dolan (E) 2:13.7, 2. Hummel (E), 3. Kellogg (E)

200: 1. Cochrane (U) 24.5, 2. Robinault (E), 3. West (E)

3200: 1. Gilleispie (E) 12:44, 2. Gourley (E)

1600 relay: 1. Eisenhower (Holt, Lundmark, Hummel, Robinault) 3:53.5, 2. Union City

Shot put: 1. Knapp (E) 41’1″, 2. Bauer (E), 3. Brooks (U)

Discus: 1. Bauer (E) 115’3″, 2. Knapp (E), 3. Brooks (U)

Javelin: 1. Bauer (E) 124’9″, 2. Hazeltine (E), 3. Mellane (E)

Long jump: 1. Parkhurst (U) 16’21/2″, 2. Martone (E), 3. DeSimone (U)

Triple jump: 1. Martone (E) 35’81/4″, 2. Lundmark (E), 3. Parkhurst (U)

High jump: 1. Hazeltine (E) 5’6″, 2. Knapp (E), 2. Bauer (E), 2. Campbell (U)

Pole vault: 1. Baron (E) 9’6″, 2. Barnett (E)

– – –

GIRLS

Eisenhower 81, Union City 68

3200 relay: 1. Union City (Anaya, Reagle, Kostik, Myer) 10:57, 2. Eisenhower

100 hurdles: 1. Proper (U) 19.9, 2. Clark (E), 3. Kingsley (E)

100: 1. Bortz (E) 14.7, 2. Edwards (E), 3. Gamon (U)

1600: 1. Anaya (U) 5:57, 2. Myer (U), 3. Lasecki (E)

400: 1. Kasnik (U) 1:06.4, 2. Bortz (E), 3. Frederick (E)

400 relay: 1. Eisenhower (Kingsley, Darling, Wheeler, Edwards) 57.7, 2. Union City

300 hurdles: 1. Reagle (U) 56.2, 2. Clark (E), 3. Turner (E)

800: 1. Kasnick (U) 2:40.7, 2. Anaya (U), 3. Giese (E)

200: 1. Reagle (U) 29.8, 2. Bortz (E), 3. Wheeler (E)

3200: 1. Smelko (E) 14:00.1, 2. Myer (U), 3. Shrout (U)

1600 relay: 1. Eisenhower (Bortz, Edwards, Frederick, Giese) 4:39, 2. Union City

Shot put: 1. Giannini (E) 32’3″, 2. Hultman (E), 3. Haskins (E)

Discus: 1. Giannini (E) 87’9″, 2. Hultman (E), 3. Eastman (U)

Javelin: 1. Hultman (E) 104’7″, 2. Dolan (U), 3. Giannini (E)

Long jump: 1. Proper (U) 12’11”, 2. Joboed (U), 3. Wheeler (E)

Triple jump: 1. Wheeler (E) 28’11”, 2. Kingsley (E), 3. Joboed (U)

High jump: 1. Proper (U) 4’2″, 2. Hefreight (E), 3. Murphy (U)

Pole vault: 1. Smelko (E) 7′, 2. Rheal (U)

COMMENTS