D-10 releases basketball playoff brackets

It’s officially playoff time.

District 10 released its postseason basketball brackets for both boys and girls Wednesday morning, with five Warren County teams among their respective fields.

Full Brackets will be published in Friday’s Times Observer, but for now, let’s jump right in.

– – –

Class 5A girls

Warren (18-3) is a No. 1 seed for the first time in program history and will play Meadville (10-12) in the quarterfinals. The two teams met once this season, a 64-40 win for the Dragons.

Also on the same side of the bracket as Warren is General McLane (16-6) taking on Grove City (17-4) in the quarters.

On the other side of the bracket, Region 5 champion Slippery Rock (17-4) will battle Corry (4-18). Also on that side of the bracket, Harbor Creek (16-5) will take on Hickory (14-7).

Warren is 6-1 against the 5A playoff field. They didn’t meet any of the top three seeds from Region 5 during the regular season.

The quarterfinals are set for Saturday, Feb. 23 at sites and with times to be determined.

– – –

Class 4A Boys

Warren (11-9) is the No. 3 seed out of Region 6 and will play the No. 7 seed out of R-6, Fort LeBoeuf (4-17), at home on Friday (7 p.m.). The Dragons played LeBoeuf twice this season, winning by scores of 46-32 and 63-42.

With a win, the Dragons would meet Grove City (14-8), the No. 2 seed from Region 5, in the quarterfinals on Thursday, Feb. 21 at a site and time to be determined.

On the top half of their side of the bracket, Region 6 champion Titusville (16-4) will meet the winner of George Junior Republic (4-16) and Oil City (11-9) in the quarterfinals.

On the other side of the bracket, Hickory (21-1) awaits the winner of Corry (12-10) and Slippery Rock (2-19) in the quarters.

General McLane (17-4) the No. 2 seed out of Region 6, will play Harbor Creek (6-16), which advances via opt-out, in the quarterfinals.

The Dragons are 8-4 against the rest of the 4A playoff field.

– – –

Class 2A Boys

The Youngsville boys took a gigantic step forward this season, capping an 11-11 regular season with a win over Eisenhower on Wednesday.

They lost out on tiebreakers in a log-jammed Region 3, getting the No. 6 seed, and will travel to West Middlesex (15-6) on Friday in the first round (7 p.m.).

Should the win, they would meet the winner of Union City (17-5) and Mercer in the quarterfinals on Friday, Feb. 22.

The top half of the Eagles’ side of the bracket has Region 2 champion Farrell (18-3) awaiting the winner of Maplewood (10-12) and Reynolds (9-12).

The other side of the bracket has Region 3 champ Cochranton (18-4) awaiting the winner of Lakeview (14-8) and Saegertown (10-12) in the quarterfinals.

On the bottom half of that side of the field, Wilmington (14-7) will meet Cambridge Springs (13-8) in the quarterfinals, with both advancing via opt out.

– – –

Class 1A Boys

Tidioute (13-7) came into District 10 with a vengeance this season, and they will meet Commodore Perry (4-17) in the semifinals of the 3-team Class 1A field on Tuesday, Feb. 26.

The winner will face Jamestown (11-11) in the championship on Friday, March 1.

The Bulldogs beat Commodore Perry in both meetings this season and fell to Jamestown twice.

– – –

Class 2A girls

Eisenhower (9-13), the No. 6 seed from Region 2 will travel to Sharpsville (7-12), the No. 2 two seed from Region 4, for a first round matchup on Saturday.

The winner will meet Cambridge Springs (18-4) in the quarterfinals on Saturday, Feb. 23.

On the top half of that side of the bracket, Region 1 champion West Middlesex (19-2) will take on Cochranton (14-7) in the quarterfinals, after both teams received first round byes.

Region 2 champion Iroquois (18-3), which will be without leading scorer Angelina Meola and her sisters in the postseason due to a District 10 ruling, will face the winner of Mercer (13-9) and Saegertown (11-11) in the quarterfinals.

Also on that side of the bracket, Reynolds (11-10) awaits the winner of Commodore Perry (4-16) and Maplewood (14-8) in the quarterfinals.

COMMENTS