Sheffield begins campaign against Coudersport

Sheffield’s Emily Leichtenberger throws the discus during a track meet against Coudersport at Sheffield High School, Tuesday, April 10, 2018.

Despite a chill in the air, the Sheffield boys and girls track teams welcomed Coudersport to Wolverine Mountain Tuesday.

The welcome was likely a bit warmer than the Wolverines would have liked as the Falcons swept Sheffield.

The boys won 99-41, while the girls came away with a 96-13 victory.

Craig Prince was a dual winner for the boys, taking first in both the 100 (12.8) and 200 (25.4) and finishing second in the 400 (56.71). Cale Albaugh took first in the long jump, finishing just two inches in front of teammate Caden Smead, 17’1/2” to 16’101/2″ and had the second best javelin throw (121’10”).

Delantay Walker finished just behind Prince in the 200 (26.08) while Sam Lauffenberger’s 14:04 was good enough for second in the 3200.

Zack McGraw (100), Dan Lauffenberger (800), Isaac Filegar (1600), Reamer Williams (100 hurdles), Matt Dunham (javelin) and Smead (triple jump) all had third place finishes.

On the girls side, Heather Marfink was the only place-winner on the track, taking second in the 100 hurdles (31.0). A trio of freshmen had good days in the field as Emily Leichtenberger took second in the javelin (90’2“) and third in the shot put (27’5”), Kyra Wotorson took second in the high jump (4’4“) and third in both the long (10’101/2” and triple jumps (26’3“) and Lillian Lauffenberger finished third in the high jump (4’2”).

Sheffield is scheduled to travel to Johnsonburg Thursday.

– – –

GIRLS

COUDERSPORT 96, SHEFFIELD 13

100: 1. D. Dubots (C), 13.49, 2. Stimacker (C), 3. H. Dubots (C)

200: 1. Gunn (C), 33.34, 2. Brek (C)

400: 1. D. Dubots (C), 1:16

800: 1. Bowser (C), 2:47

1600: 1. Rothermal (C), 7:07

3200: 1. Rothermal (C), 15:07

100 Hurdles: 1. Coudersport, 20.0, 2. Marfink (S)

300 Hurdles: Not contested

400 Relay: 1. Coudersport, 56.81

1600 Relay: 1. Coudersport, 5:31

3200 Relay: Not contested

Shot put: 1. Cobb (C), 35’11”, 2. Page (C), 3. Leichtenberger (S)

Discus: 1. Page (C), 123’1/2″, 2. Cobb (C), 3. Elenchin (C)

Javelin: 1. Page (C), 111’6″, 2. Leichtenberger (S), 3. Kavoullas (C)

Long jump: 1. Gunn (C), 12’5″, 2. Elenchin (C), 3. Wotorson (S)

Triple jump: 1. Gunn (C), 27’5″, 2. Stimacker (C), 3. Wotorson (S)

High jump: 1. Stimacker (C), 4’4″, 2. Wotorson (S), 3. Lauffenberger (S)

Pole vault: Not contested

BOYS

COUDERSPORT 99, SHEFFIELD 41

100: 1. Prince (S), 12.8, 2. Bejmovicz (C), 3. McGraw (S)

200: 1. Prince (S), 25.4, 2. Walker (S), 3. Burnbach (C)

400: 1. Keglovitz (C), 55.47, 2. Prince (S), 3. Wilson (C)

800: 1. Keglovitz (C), 2:21, 2. Watson (C), 3. D. Lauffenberger (S)

1600: 1. Amel (C), 5:04, 2. Watson (C), 3. Filegar (S)

3200: 1. Wilson (C), 13:56, 2. S. Lauffenberger (S)

100 Hurdles: 1. Rothermel (C), 14.68, 2. Cole (C), 3. Williams (S)

300 Hurdles: 1. Rothermel (C), 49.84, 2. Ricke (C), 3. Keglovitz (C)

400 Relay: 1. Sheffield, 48.3

1600 Relay: 1. Coudersport, 4:41

3200 Relay: 1. Coudersport, 9:23

Shot put: 1. Ayers (C), 38′, 2. Rothermel (C), 3. Cobb (C)

Discus: 1. Cobb (C), 98’11/2″, 2. Ayers (C), 3. Page (C)

Javelin: 1. Ricke (C), 127’9″, 2. C. Albaugh (S), 3. Dunham (S)

Long jump: 1. C. Albaugh (S), 17’1/2″, 2. Smead (S), 3. Green (C)

Triple jump: 1. Green (C), 39’1″, 2. Burd (C), 3. Smead (S)

High jump: 1. Ricke (C), 5’10”, 2. Green (C), 3. Keglovtiz (C)

Pole vault: Not contested

COMMENTS