Knights, Eagles shine at respective invitationals

Aleea Giese was one of several Eisenhower Lady Knights that had a tremendous meet in a 92-58 win over Seneca.

MARS, Pa. – TerryLee Talasky led a strong Eisenhower contingent at the prestigious Mars Invitational on Friday.

The Knights, who were one of seven District 10 schools competing in the 39-team field comprised mostly from the WPIAL, had their star senior sprinter finish second in the 400, and fourth in both the 100 and 200.

Talasky posted a time of 58.77 in the 400 to finish second behind Avonworth’s Hunter Robinson, whose time of 56.20 was the fastest in Pennsylvania this season.

Talasky’s time of 26.86 in the 200 added to her medal count, with Robinson’s sister Hayden taking top honors in 26.37. Talasky had a time of 26.17 in the prelims.

In the 100, she finished with a time of 12.94 in the finals, with the Robinson’s going 1-2 (Hunter first) with a photo finish of 12.32.

Talasky was just one of many athletes that had their best days of the season for EHS.

Aleea Giese (2:40.02) and Tess Morningstar (2:53.80) both had their fastest times of the season in the 800. Also recording their season bests were Michelle Kingsley in the 300 hurdles (1:01.32) and Cameran Edwards and Emiley Wheeler in the triple jump (30-5 and 29-8 1/2).

Recording personal bests were Patricia Bortz in the 400 (1:09.63), Lydia Giannini and Breanna Vanderhoof in the discus (92-0 and 86-2) and Giannini in both the javelin (70-8) and shot put (29-9).

Delaney Nizzi finished 14th in the 300 hurdles (50.53) and Giannini’s toss in the discus was good for 13th.

For the boys, Jonah Samuelson finished seventh in the 300 hurdles (41.72) and ninth in the 110 hurdles (16.46) and Nathaniel Hoffman was ninth in the pole vault (11-4).

Eric Corse was 16th in the shot put (38-1.75) and Joe Bauer 17th in the javelin (116-9).

– – –

Hogg, Keyes take gold at

Harbor Creek Invite

HARBOR CREEK, Pa. – It was another strong invitational for the Youngsville Eagles, this one at Harbor Creek on Saturday.

Jake Hogg and Jordan Keyes led the way with first place finishes in the 18-team field.

Hogg had a brilliant afternoon, clearing 5-9 in the high jump to take his first, while adding a seventh place finish in both the triple jump (39.075) and the javelin (128-2).

The javelin was where his teammate Keyes took his first, uncorking a throw of 155-10.5.

Aaron Morris also had multiple medals, taking fourth in the 110 hurdles (16.14) and seventh in the 300 hurdles (46.06).

Noah Myers, meanwhile, finished fourth in the 100 with a time of 11.77.

Naomi Swartzbaugh, Jocelyn Taydus and Kayla Hecei led the girls’ contingent.

Swartzbaugh and Taydus, arguably the top hurdling duo in District 10, had another big day. Swartzbaugh was second in the 100 hurdles (16.72) and Taydus sixth (17.72).

In the 300 hurdles, meanwhile, Swartzbaugh was third (49.81) and Taydus fourth (52.55).

Hecei, meanwhile, shined in the field.

She unleashed a throw of 92-1 in the discus, good for fourth place, and tossed the shot put 26-11, another medal with a fifth place finish.

COMMENTS