Sports Briefly

Varsity Slate

Girls Soccer: Slippery Rock at Warren (D-10 Class AA playoffs, first round)

Volleyball: Warren at Titusville Sheffield at Ridgway; Cochranton at Eisenhower; Cambridge Springs at Youngsville

Volleyball results

In Warren’s volleyball match against Meadville on Tuesday, Paige Wilson had 16 kills and 25 digs. Also leading the Lady Dragons were Kaitlin Sedon (15 kills 13 digs), Haley Nelson (9 kills 10 digs, 3 aces), Ellie Lobdell (34 assists) Megan Wortman (4 kills), Haley Tuller (4 kills) and Hunter Uplinger (9 digs).

“We played tentatively at times and the little mistakes caught up with us,” said Warren coach Mike Dolan. “We had good chances to win both games three and four but didn’t execute in crucial situations. We’ll have to regroup for Titusville on Thursday.”

The JV lost 21-25, 15-25. Lydia Latimer had 4 kills and 2 aces, while Paige Conklin added 2 kills and Laura Lucks 6 assists.

Youngsville was defeated by Saegertown on Tuesday in three games, 23-25, 14-25 and 22-25.

Elyssa Horn finished with 40 digs and seven service points, Ali Ishman had 12 digs, Jada Rounds had nine blocks and Abby Carr had five blocks.

“Overall as a team they played really well,” said Lady Eagles’ coach Bev Fox. “It was one of our better games this season.”

Erin Dunn had seven service points in a 15-25, 13-25 junior varsity loss. Megan Foley and Taylor Walters had six and five service points, respectively.

Youngsville will close out the season Thursday at home against Cambridge Springs.

YMCA swimming

Here are Warren’s results from the YMCA swim meet against Meadville on Saturday, Oct. 24:

Girls

8 & under

25-meter backstroke: 2. Brady Caudill 30.95

50-meter freestyle: 2. Katie Krogler 50.66, 3. Lucy Harrison 1:10.04

25-meter breaststroke: 1. Lucy Harrison 38.31

25-meter freestyle: 1. Katie Krogler 20.95, 2. Brady Caudill 31.54

25-meter butterfly: 1. Samantha Caudill 27.29

100-meter IM: 1. Samantha Caudill 2:01.17

100-meter freestyle relay: 1. WARREN (Lucy Harrison, Brady Caudill, Samantha Caudill, Katie Krogler) 1:55.99

9-10

50-meter backstroke: 2. Winnie Wolf 59.06, 3. Summer Lucks 59.96, 5. Logan Grove 1:02.60

200-meter medley relay: 2. WARREN (Madeline Walker, Laura Striker, Kylee Bidwell, Winnie Wolf) 3:40.40

100-meter freestyle: 2. Mackenzie Lester 1:41.31, 3. Summer Lucks 1:49.72, 4. Logan Grove 1:55.04

50-meter breaststroke: 4. Madeline Walker 1:04.27, 5. Laura Striker 1:09.78

50-meter freestyle: 1. Mackenzie Lester 46.73, 3. Winnie Wolf 48.22

100-meter IM: 3. Madeline Walker 2:10.76

200-meter freestyle relay: 1. WARREN (Laura Striker, Mackenzie Lester, Summer Lucks, Logan Grove) 3:30.92

11-12

50-meter backstroke: 2. Sophie Olson 41.90, 4. Cara Munksgard 47.25, 5. Sydney Rex 52.53

200-meter medley relay: 2. WARREN (Sophie Olson, Katie Elmquist, Elisabeth Smith, Ellee Irwin) 3:00.95, 3. WARREN (Madison Kramer, Alessandra Tundel, Katie Beyer, Amanda Gray) 3:01.15

100-meter freestyle: 1. Sophie Olson 1:16.93, 4. Katie Elmquist 1:28.19, 5. Amanda Gray 1:43.52

100-meter backstroke: 2. Madison Kramer 1:25.45, 3. Katie Beyer 1:30.52, 5. Cara Munksgard 1:42.06

50-meter breaststroke: 3. Lauren Walker 52.38, 4. Amanda Gray 53.10, 5. Katie Elmquist 53.47

50-meter freestyle: 3. Ellee Irwin 42.07, 4. Megan McGuinness 44.77, 6. Alessandra Tundel 49.02

100-meter butterfly: 3. Katie Beyer 1:44.86, 4. Elisabeth Smith 1:45.42

200-meter IM: 2. Madison Kramer 3:05.43, 5. Elisabeth Smith 3:40.36

200-meter freestyle relay: 2. WARREN (Megan McGuinness, Cara Munksgard, Sydney Rex, Lauren Walker) 2:49.66

13-14

400-meter freestyle: 2. Alexi Aiken 5:55.56

200-meter medley relay: 1. WARREN (Gabrielle Hahn, Kylee Hennessy, Cara Anderson, Sierra Gibson) 2:42.60

100-meter freestyle: 1. Gabrielle Hahn 1:15.53, 4. Hanna Cornell 1:23.39, 5. Kylee Hennessy 1:28.91

100-meter breaststroke: 1. Kylee Hennessy 1:45.90

50-meter freestyle: 2. Cara Anderson 34.34, 3. Hanna Cornell 37.21, 4. Sierra Gibson 40.84

200-meter IM: 1. Alexi Aiken 3:06.54, 3. Cara Anderson 3:13.69

200-meter freestyle: 1. WARREN (Gabrielle Hahn, Sierra Gibson, Hanna Cornell, Alexi Aiken) 2:26.56

15 & over

400-meter freestyle: 1. Taige Honhart 6:03.25, 2. Meg Beyer 6:15.53

100-meter freestyle: 1. Savannah Tichenor 1:12.96, 2. Taige Honhart 1:21.29

200-meter backstroke: 1. Meg Beyer 3:31.13

50-meter freestyle: 1. Callie Hampson 31.36, 2. Savannah Tichenor 32.67

200-meter IM: 1. Callie Hampson 2:58.95

200-meter freestyle relay: 1. WARREN (Meg Beyer, Taige Honhart, Savannah Tichenor, Callie Hampson) 2:17.93

Boys

8 & under

25-meter backstroke: 1. Drake Niemetz 26.45

50-meter freestyle: 1. Douglas Farren 45.72, 2. Drake Niemetz 50.15

25-meter breaststroke: 1. Douglas Farren 35.95

25-meter freestyle: 1. Douglas Farren 20.25, 2. Drake Niemetz 22.09

9-10

50-meter backstroke: 1. Hugh Harrison 43.63, 2. Alex Eaton 1:08.15, 3. Karson Lyon 1:19.98

100-meter freestyle: 2. Alex Eaton 2:08.65, 3. Karson Lyon 2:23.39

50-meter breaststroke: 1. Hugh Harrison 50.70

50-meter freestyle: 1. Alex Eaton 57.44, 2. Karson Lyon 1:00.30

100-meter IM: 1. Hugh Harrison 1:37.02

11-12

50-meter backstroke: 1. Kohle Lyon 55.41

100-meter freestyle: 1. Max Harrison 1:20.75, 2. Kohle Lyon 1:32.88

50-meter breaststroke: 1. Logan Johnson 44.21, 3. Carter Anderson 53.92

50-meter freestyle: 1. Max Harrison 35.07, 2. Carter Anderson 40.81

100-meter butterfly: 1. Derek Hahn 1:21.70

200-meter IM: 1. Logan Johnson 3:16.55

200-meter freestyle relay: 1. WARREN (Kohle Lyon, Derek Hahn, Max Harrison, Logan Johnson) 2:28.13

13-14

100-meter freestyle: 2. Cade Johnson 1:10.21, 3. Benjamin Hampson 1:19.82

100-meter breaststroke: 1. Hunter Smith 1:25.20, 2. Stephen Ashbaugh 1:30.70

50-meter freestyle: 3. Stephen Ashbaugh 33.96, 4. Benjamin Hampson 34.39

200-meter IM: 1. Cade Johnson 3:02.45, 2. Hunter Smith 3:04.07

200-meter freestyle: 1. WARREN (Stephen Ashbaugh, Hunter Smith, Cade Johnson, Benjamin Hampson) 2:20.48

15 & over

400-meter freestyle: 1. Keith Ruzich 5:52.92

100-meter freestyle: 1. Keith Ruzich 1:13.70

200-meter backstroke: 1. Keith Ruzich 3:24.27

Junior High hoops

Emily Wheeler scored 14 points as Eisenhower Blue defeated Tidioute 39-19. Shelby Kuzminksi added eight points, Alexis Courtney six, Madi Green and Allie Mineweaser four and Rachel Frederick one.

Nakiesha Crouse had 17 of Tidioute’s 19 points. Shelby Proctor had the other two.

Flag football

SUPERIOR 30

THE DIRTY REBELS 14

Dylan McNeal scored four touchdowns and had three interceptions to lead Superior to the win. Andy Kerr had three TDs, while Paul Campbell had two TDs and Scott Newton a receiving TD for the Rebels.

MEANS SALES/QUICK STAFF MINUTE MEN 14 CLARENDON VFW URBAN ASSAULT 8

Torrey Means had two touchdowns and Tim Munksgard also had two to lead the Minute Men. Jimmy Hahn connected with Jamie Renninger for the lone TD for VFW.

THE BURG/BUCKET CAFE 32 WARREN TIRE MUDSLINGERS 6

Austin Spicer had four touchdowns three to Garrett Steel in The Burg’s win. Adam Meneo had the only TD for the Mudslingers.

CORNERSTONE ROPERS 40

DC PANTHERS 7

Jeff Eaton accounted for six touchdowns in the Ropers’ win. Michael Garrett had three TDs and Troy Burns two. Kyle Simpson had the lone score for the Panthers.

STANDINGS

CORNERSTONE ROPERS 6-0

BURG/BUCKET CAFE 6-0

MEANS SALES/QUICK STAFF MINUTE MEN 5-1

D C PANTHERS 3-3

WARREN TIRE MUDSLINGERS 3-3

CLARENDON VETS ASSAULT SQUAD 3-4

PIPEWORKS MUSTANGS 1-5

SUPERIOR 1-6

THE DIRTY REBELS 0-7

Bowling scores

Tuesday Morning Men

Mike Davis 246-682, Don Moats 237-612, Dave English 226-602, Ralph Gallo 203-593, Bob Marasco 243-590, Rick Thorpe 212-577, Dick Huckabone 214-575, Terry English 225-578, Bob Buerkle 193-565, Bernie Kanski 199-563

Richard’s Restaurant Classic

Pam Jameson 191 526, Denice Hollingshead 190 519, Kelly Abrams 201 517, Vivian Sanford 181 506, Kathie Reed 179 498

Ladies Church League

Gayle Massa 215 – 554, Shirley Simones 161 – 466, Pat Joy 172 – 465, Denise Hollingshead 167 – 460

Earlybirds

Ruth Moore 203-578, Ruth Champion 165-470, Barb Leichtenberger 159-468, Michelle Enos 170-465

Tuesday Night Mixed

Rob Stockton 268-680, Jim Nowacki 257-654, Ralph Clark 228-615, Lou Rivett 227-612, Alan Zubrod 227-607, Mark Johnson 233-601, Steve Arnold 243-598, Calvin Knapp 211-595, Jim Farnsworth 212-595, Ray Ruzich 225-576, Verne Hunter 195-569, Jamie Hess 200-568, Phil Nuhfer 216-562 Ashley Zaffino 191-546, Cheri Wolfgang 187-521, Cindy Reasbeck 186-514, Martha Young 187-497, Terry Brown 180-494, Vicki Anthony 214-487, Kelly Shick 178-480, Anne Wagner 165-467, Robin Gorton 164-465, April Maruca 169-462